Financial Analyst

Praha-Michle

Náplň práce:

For our client, leading company in the biotechnical industry, we are looking for candidates to cover the role of financial analytic.

Responsibilities:

  • Supporting financial data analyzing activities
  • Participation in the forecasting and budgeting procedure
  • Controlling of supporting materials, review process documentation, preparation of analysis/reports
  • Administration of invoices and accounting documents
  • supporting for Finance Manager and Logistic and Distribution Specialist

Požadujeme:

  • Proven Experience in project accounting;
  • University degree in finance/accounting as a plus;
  • Proficiency in SAP;
  • Great communication skills (English and Czech on C1 level both oral and written is needed)
  • Advanced IT skills (especially MS Office)

Další informace:

Benefity:

  • Meal vouchers
  • 5 weeks of vacation
  • International environment
  • Great locatio on public transport

Zašlete nám svůj životopis v českém jazyce a pokud máte i v anglickém jazyce.

Nezapomeňte svoji odpověď označit ref. číslem 13-19-332470

Informace o pozici

Místo pracoviště:

Typ pracovního vztahu:

Práce na plný úvazek

Typ smluvního vztahu:

Pracovní smlouva

Délka pracovního poměru:

Na dobu neurčitou

Požadované vzdělání:

Středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou

Požadované jazyky:

Čeština (výborná/rodilý mluvčí), Angličtina (výborná/rodilý mluvčí)

Benefity:

Stravenky / příspěvek na stravování, Dovolená 5 týdnů